Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Veri Tabanları

Önemli Uyarı: Elektronik Kaynakları Kullandırma Koşulları

Bilindiği gibi; ANKOS ( Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu) çerçevesinde abone olunan veya deneme erişimi sağlanmış elektronik dergi ve veritabanlarından sistematik makale veya bibliyografik bilgi indirilmesi, kütüphanelerin yayınevleri ile yaptıkları lisans anlaşmalarına aykırı hareket anlamına gelmekte ve bu uygulamanın tüm sorumluluğu ilgili Üniversite Kütüphanesine ait olmaktadır. Bu durumda yayınevleri elektronik erişimi kapatmakta ve bundan tüm kullanıcılar zarar görmektedir. Makale veya Bibliyografik kayıt download edilmesi sırasında 3. parti yazılımlar kullanmak ( Getright, Flashget, Akıllı Robot v.b.) Sistematik download ( bir derginin veya veritabanının tüm kayıtlarının aynı makinadan download edilmesi ) Telif Hakları Kanunlarına göre tüm Dünyada yasaktır.Veritabanlarından ticari amaçlı veya sistematik olarak robot ve benzeri yazılımlar kullanılarak, çok sayıda yayının kopyalanması ve kişisel bilgisayarlara aktarılması yasaktır.Veritabanlarından kopyalanan makale, kitap, tez, vb. dokümanların e-posta listeleri aracılığıyla dağıtılması ya da Batman Üniversitesi dışındaki kurumlara gönderilmesi yasaktır.  Yukarıdaki kurallara uymayanlar, haklarında hukuki işlem yapılmak üzere Rektörlük Makamı'na bildirilir.

EKUAL Keşif
EKUAL veri tabanlarında aynı anda tarayın
Bu hizmet TÜBİTAK ULAKBİM tarafından EKUAL kapsamında üniversitelere sunulmaktadır.

 

 

Cambridge Journals Online

Cambridge Journals Online veri tabanı, sosyal ve beşeri bilimler, fen bilimleri, eczacılık, din, müzik, dil, teknoloji, mühendislik ve mimarlık gibi 35 başlıktaki 200 den fazla dergiye erişim sağlamaktadır.

EBSCOhost

Academic Search Complete, Business Source Complete, DynaMed, ERIC, GreenFILE, LISTA, MEDLINE (bibliyografik), American Doctoral Dissertations (1933-1955), Teacher Reference Center, Applied Science & Business Periodicals Retrospective, Education Index Retrospective ve Humanities & Social Sciences Index Retrospective Index veri tabanlarının taranabildiği bir platformdur.

Yardım kılavuzu için tıklayınız.

EMERALD

Yönetim bilimleri alanında uzman, uluslararası bir yayınevi olan Emerald’ın bütün dergilerini içeren Premier koleksiyonu muhasebe, finans, ekonomi, işletme, yönetim, strateji, eğitim, insan kaynakları yönetimi, kurumsal çalışmalar, sağlık ve sosyal bakım, bilgi yönetimi, pazarlama, operasyonlar, lojistik ve kalite, çevre yönetimi, kamu yönetimi, turizm, mühendislik, kütüphanecilik konularında toplam 306 dergi bulunmaktadır.

IEEE ( The Institute of Electrical and Electronics Engineers)

IEEE/IEL Veri tabanı, elektrik mühendisliği, bilgisayar bilimi ve elektronik alanlarında dünyanın en yüksek kalitedeki 202'si aktif olmak üzere toplam 460 IEEE/IEL ve IBM dergi ve magazine, yıllık 1.200'den fazla IEEE, 20'den fazla IET konferansına ve 2.500'den fazla kabul edilmiş IEEE standardı olmak üzere toplam 3.8 milyondan fazla tam metin dokümana erişim sağlamaktadır.

Yardım kılavuzu için tıklayınız.

JStor

Başlıca bilimsel dergilerin eski sayılarının tümü, ilk sayılarından başlayarak, hatta bazıları 1600'lü yıllara kadar geri gitmek üzere JSTOR arşivinde dijital olarak bulunur. Yeni dergiler ve disiplinler arşivimize düzenli olarak eklenmektedir. Dergilerin sayıları mükemmel ve her zaman erişilebilir durumda olup, hiçbir zaman "ortadan kaldırılmaz". Disiplinler arası arama yapma kapasitesi, bilim ve araştırma açısından çok geniş olanakları açar.

Tanıtım kılavuzu için tıklayınız.

OVID LWW (OVID – LIPPINCOTT WILLIAMS&WILKINS

Tıp bilimleri alanında yayımlanan 346 dergi akademik dergiye erişim sağlanmakatadır.

Yardım kılavuzu için tıklayınız.

ScienceDirect

Freedom Collection paketinde yer alan 2261 elektronik dergiye 1995 yılı ve sonrası olarak erişim sağlanmaktadır. Koleksiyon disiplinlerarasıdır.

Yardım kılavuzu için tıklayınız.

Scopus

Konu ve Atıf taraması yapılabilen bir veri tabanı olup, 49 milyon kayıt, 5.000 ayri yayincidan saglanan 20.500’un uzerinde hakemli dergi ve bilimsel yayin, 5.3 milyon konferans bildirisi, 340 kitap serisi, Medline’in %100’ünü kapsamaktadır.

Yardım kılavuzu için tıklayınız.

SOBİAD (Sosyal Bilimler Atıf Dizini)

Sobiad (Sosyal Bilimler Atıf Dizini, Türkiye merkezli 360 dergide yayınlanan 100.700 makalenin yer aldığı ve 2.036.154 atıfın bulunduğu bir veritabanıdır. Sobiad aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu milli bir indekstir. Sobiad veritabanında hem makale başlığında arama hem de metin içinde arama yapılabilmektedir. Sobiad, aylık düzenli olarak güncellenmekte ve dergilerin yayınlanan sayıları veritabanına eklenmektedir.

SpringerLink

Disiplinlerarası bir veri tabanıdır. Lisans anlaşması kapsamında 2073 dergiye erişim sağlanmakatadır. Ayrıca; 483 adet dergiye de Açık Erişim yoluyla erişim sağlanmaktadır.

Yardım kılavuzu için tıklayınız.

Taylor&Francis

Çok disiplinli tam metin bir veri tabanıdır ve yaklaşık 2165 dergiye erişim sağlanmaktadır.

Yardım kılavuzu için tıklayınız.

Web of Science (WoS)

Konu ve atıf taraması yapılabilen bu platformda, SCI-SSCI-AHCI- SPCI-SSPCI veri tabanları taranmaktadır.

Yardım kılavuzu için tıklayınız.

iThenticate İntihal Analiz Programı

Üniversiteler tarafından akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranının otomatik olarak tespiti için kullanılmaktadır.

Doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerine kullanım hakkı verilmektedir. Program, öğrenci ödevleri ve tezlerin intihal tespitinde kullanılmamalıdır.

iThenticate İntihal Veri Tabanı Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.

iThenticate Document Viewer Benzerlik Raporu Kılavuzu için tıklayınız.

Başlangıç Kılavuzu için tıklayınız.

Turnitin İntihal Analiz Programı

Turnitin, intihal tespiti yapan ve kopyacılığı önleyen bir yazılım sistemidir. Öğrenci ödevleri Turnitin sistemine yüklenerek, bu ödevler sistemtarafından internette arşiv veya güncel olan web sayfalarından, ticari elektronik veritabanlarında yer alan dergi makalelerinden ve elektronik kitaplardan eşleştirme yapılarak karşılaştırılmaktadır.

Tanıtım kılavuzu için tıklayınız.

Enstitü kullanım kılavuzu için tıklayınız.

Akademik personel kullanım kılavuzu için tıklayınız.

Belge silme kılavuzu için tıklayınız.

Kullanıcı şifresi kullanım kılavuzu için tıklaynız.

Mendeley Referans Yönetim Sistemi

Araştırma belgelerini paylaşmak ve yönetmek, araştırma verilerini keşfetmek ve çevrim içi iş birliği için oluşturulmuş bir masaüstü ve internet programıdır.

Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.