Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Veri Tabanları

Önemli Uyarı: Elektronik Kaynakları Kullandırma Koşulları

Bilindiği gibi; ANKOS ( Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu) çerçevesinde abone olunan veya deneme erişimi sağlanmış elektronik dergi ve veritabanlarından sistematik makale veya bibliyografik bilgi indirilmesi, kütüphanelerin yayınevleri ile yaptıkları lisans anlaşmalarına aykırı hareket anlamına gelmekte ve bu uygulamanın tüm sorumluluğu ilgili Üniversite Kütüphanesine ait olmaktadır. Bu durumda yayınevleri elektronik erişimi kapatmakta ve bundan tüm kullanıcılar zarar görmektedir. Makale veya Bibliyografik kayıt download edilmesi sırasında 3. parti yazılımlar kullanmak ( Getright, Flashget, Akıllı Robot v.b.) Sistematik download ( bir derginin veya veritabanının tüm kayıtlarının aynı makinadan download edilmesi ) Telif Hakları Kanunlarına göre tüm Dünyada yasaktır.Veritabanlarından ticari amaçlı veya sistematik olarak robot ve benzeri yazılımlar kullanılarak, çok sayıda yayının kopyalanması ve kişisel bilgisayarlara aktarılması yasaktır.Veritabanlarından kopyalanan makale, kitap, tez, vb. dokümanların e-posta listeleri aracılığıyla dağıtılması ya da Batman Üniversitesi dışındaki kurumlara gönderilmesi yasaktır.  Yukarıdaki kurallara uymayanlar, haklarında hukuki işlem yapılmak üzere Rektörlük Makamı'na bildirilir.


JStor (YENİ-2018)

Arts & Sciences I, Arts & Sciences II, Arts & Sciences III, Arts & Sciences IV, Arts & Sciences V, Arts & Sciences VI, Arts & Sciences VII, Arts & Sciences VIII, Arts & Sciences IX, Arts & Sciences X, Arts & Sciences XI, Arts & Sciences XII, Arts & Sciences XIII, Arts & Sciences XIV, Life Sciences, Business IV, Ecology & Botany II, Jewish Studies, Hebrew Journals, Ireland Collection ve Sustainability olmak üzere Jstor'un 22 adet paketine erişim sağlanmaktadır.


ProQuest Dissertations and Theses Global Full Text  (PQDT Global FT) (YENİ-2018)

 

Sahip olduğu 4 milyondan fazla tez ile, ProQuest Dissertations & Theses (PQDT) dünyadaki en geniş kapsamlı tez veri tabanıdır. Her geçen gün artan küresel üniversite ortakları ağı vasıtasıyla, yılda 120.000'den fazla yeni tez platforma eklenmektedir.

 

Amerikan Kongre Kütüphanesi resmi tez deposu olan ProQuest Dissertations and Theses Global, başka herhangi bir biçimde yayınlanmamış önemli birincil araştırmalara erişim sunar.Araştırmacılar, 2015 Charleston Danışman Okuyucuların Seçimi Ödülleri'nde En İyi Arayüz ödülü alan ProQuest Dissertations and Theses Global platformundan ihtiyaç duyabilecekleri her disiplinde yayımlanan master ve doktora tezlerine erişebilirler. Kullanıcıların ara yüzü Türkçe olarak kullanması mümkündür.

 

18. yüzyıla kadar uzanan bu veri tabanı, 1861'de kabul edilen ilk ABD tezinin yanı sıra, 17. yüzyıla kadar uzanan Avrupa tezlerinden son dönem güncel tezlere kadar kapsamlı bibliyografik atıflar da içermektedir. 

 

Ayrıca kullanıcılar ve üniversiteler  yayımlanan tezleri dilerlerse, ETD (Electronic Theses and Dissertations) platformuna yükleyip, onay sürecinden geçtikten sonra, çalışmaların tüm dünyada görünür olmasını sağlayabilmektedir.

 

Yardım kılavuzu için tıklayınız.


HiperKitap (YENİ-2018)

Türkiye’nin ilk ve tek Türkçe e-kitap veri tabanı olan bu kaynak, farklı konularda 15,000’in üzerinde e-kitaba erişim olanağı sağlar. E-kitaplar online olarak okunabildiği gibi mobil cihazlara indirilmek suretiyle ödünç de alınabilmektedir ve internet erişimi yokken okunabilmektedir.

 

 


SOBİAD (Sosyal Bilimler Atıf Dizini) (YENİLEME-2018)

Sobiad (Sosyal Bilimler Atıf Dizini, Türkiye merkezli 360 dergide yayınlanan 100.700 makalenin yer aldığı ve 2.036.154 atıfın bulunduğu bir veritabanıdır. Sobiad aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu milli bir indekstir. Sobiad veritabanında hem makale başlığında arama hem de metin içinde arama yapılabilmektedir. Sobiad, aylık düzenli olarak güncellenmekte ve dergilerin yayınlanan sayıları veritabanına eklenmektedir.


EBSCOhost

Academic Search Complete, Business Source Complete, DynaMed, ERIC, GreenFILE, LISTA, MEDLINE (bibliyografik), American Doctoral Dissertations (1933-1955), Teacher Reference Center, Applied Science & Business Periodicals Retrospective, Education Index Retrospective ve Humanities & Social Sciences Index Retrospective Index veri tabanlarının taranabildiği bir platformdur.

Yardım kılavuzu için tıklayınız.


EMERALD

Yönetim bilimleri alanında uzman, uluslararası bir yayınevi olan Emerald’ın bütün dergilerini içeren Premier koleksiyonu muhasebe, finans, ekonomi, işletme, yönetim, strateji, eğitim, insan kaynakları yönetimi, kurumsal çalışmalar, sağlık ve sosyal bakım, bilgi yönetimi, pazarlama, operasyonlar, lojistik ve kalite, çevre yönetimi, kamu yönetimi, turizm, mühendislik, kütüphanecilik konularında toplam 306 dergi bulunmaktadır.


IEEE ( The Institute of Electrical and Electronics Engineers)

IEEE/IEL Veri tabanı, elektrik mühendisliği, bilgisayar bilimi ve elektronik alanlarında dünyanın en yüksek kalitedeki 202'si aktif olmak üzere toplam 460 IEEE/IEL ve IBM dergi ve magazine, yıllık 1.200'den fazla IEEE, 20'den fazla IET konferansına ve 2.500'den fazla kabul edilmiş IEEE standardı olmak üzere toplam 3.8 milyondan fazla tam metin dokümana erişim sağlamaktadır.

Yardım kılavuzu için tıklayınız.


OVID LWW (OVID – LIPPINCOTT WILLIAMS&WILKINS

Tıp bilimleri alanında yayımlanan 346 dergi akademik dergiye erişim sağlanmakatadır.

Yardım kılavuzu için tıklayınız.


ScienceDirect

Freedom Collection paketinde yer alan 2261 elektronik dergiye 1995 yılı ve sonrası olarak erişim sağlanmaktadır. Koleksiyon disiplinlerarasıdır.

Yardım kılavuzu için tıklayınız.


Scopus

Konu ve Atıf taraması yapılabilen bir veri tabanı olup, 49 milyon kayıt, 5.000 ayri yayincidan saglanan 20.500’un uzerinde hakemli dergi ve bilimsel yayin, 5.3 milyon konferans bildirisi, 340 kitap serisi, Medline’in %100’ünü kapsamaktadır.

Yardım kılavuzu için tıklayınız.


SpringerLink

Disiplinlerarası bir veri tabanıdır. Lisans anlaşması kapsamında 2073 dergiye erişim sağlanmakatadır. Ayrıca; 483 adet dergiye de Açık Erişim yoluyla erişim sağlanmaktadır.

Yardım kılavuzu için tıklayınız.


Taylor&Francis

Çok disiplinli tam metin bir veri tabanıdır ve yaklaşık 2165 dergiye erişim sağlanmaktadır.

Yardım kılavuzu için tıklayınız.


Web of Science (WoS)

Konu ve atıf taraması yapılabilen bu platformda, SCI-SSCI-AHCI- SPCI-SSPCI veri tabanları taranmaktadır.

Yardım kılavuzu için tıklayınız.


iThenticate İntihal Analiz Programı

Üniversiteler tarafından akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranının otomatik olarak tespiti için kullanılmaktadır.

Doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerine kullanım hakkı verilmektedir. Program, öğrenci ödevleri ve tezlerin intihal tespitinde kullanılmamalıdır.

iThenticate İntihal Veri Tabanı Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.

iThenticate Document Viewer Benzerlik Raporu Kılavuzu için tıklayınız.

Başlangıç Kılavuzu için tıklayınız.


Turnitin İntihal Analiz Programı

Turnitin, intihal tespiti yapan ve kopyacılığı önleyen bir yazılım sistemidir. Öğrenci ödevleri Turnitin sistemine yüklenerek, bu ödevler sistemtarafından internette arşiv veya güncel olan web sayfalarından, ticari elektronik veritabanlarında yer alan dergi makalelerinden ve elektronik kitaplardan eşleştirme yapılarak karşılaştırılmaktadır.

Tanıtım kılavuzu için tıklayınız.

Enstitü kullanım kılavuzu için tıklayınız.

Akademik personel kullanım kılavuzu için tıklayınız.

Belge silme kılavuzu için tıklayınız.

Kullanıcı şifresi kullanım kılavuzu için tıklaynız.


Mendeley Referans Yönetim Sistemi

Araştırma belgelerini paylaşmak ve yönetmek, araştırma verilerini keşfetmek ve çevrim içi iş birliği için oluşturulmuş bir masaüstü ve internet programıdır.

Yardım kılavuzu için  tıklayınız.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Sorumlu Personel : Mehmet Şerif ARSLAN İrtibat : 0 488 217 3648  E-Posta Adresi :  mserif.arslan@batman.edu.tr

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------